Relacja z pobytu na stypendium w Technische Universität w Chemnitz, Niemcy

Dorota Waberska

Jestem studentką filologii germańskiej w Wyższej Szkole Lingwistycznej w Częstochowie. W ubiegłym roku akademickim odbyłam semestr studiów za granicą, a dokładnie na Technische Universität w Chemnitz w Niemczech. Na studia zagraniczne wyjechałam w ramach tzw. programu ERASMUS, na który studentów kieruje uczelnia macierzysta.

Odkąd po raz pierwszy dowiedziałam się o tym programie, zawsze chciałam wziąć w nim udział. Od początku byłam zainteresowana wyjazdem na studia zagraniczne. W momencie podjęcia studiów    w WSL od razu nadarzyła się taka okazja. Pomyślałam, że to coś dla mnie i bez zastanowienia zgłosiłam się do programu.
Na Technische Universität w  Chemnitz wyjechałam pod koniec marca tego roku, w semestrze letnim i przebywałam tam cztery miesiące. Uczęszczałam na ciekawe zajęcia związane z moim kierunkiem studiów oraz na kursy językowe, które mogłam sobie wybrać i dowolnie ustalić plan studiów. Ponadto uczelnia oferowała całą gamę zajęć sportowych, na które można było uczęszczać.
Przed rozpoczęciem semestru uczelnia partnerska zorganizowała dla wszystkich studentów zagranicznych tzw. tydzień orientacyjny, podczas którego zostały przygotowane spotkania zapoznawcze, orientacyjne po uczelni i mieście oraz podczas którego można było poznać innych „Erasmusów”.

Poza samymi studiami i uczelnią bardzo intensywnie było rozwinięte życie studenckie. Dla studentów zagranicznych, zarówno „Erasmusów” jak i studiujących w pełnym wymiarze oraz studentów niemieckich został założony tzw. klub studencki – miejsce spotkań, kół językowych, imprez kulturoznawczych itp. Na campusie, obok klubu studenckiego istnieje również radio studenckie, w którym studenci mogą aktywnie działać.
Ponadto centrum międzynarodowe uczelni organizowało dla studentów zagranicznych wycieczki kulturoznawcze, np. do Drezna czy Weimaru.

Pobyt na studiach za granicą wiąże się również z zakwaterowaniem oraz wyżywieniem. W Chemnitz jest wiele nowych, dobrze wyposażonych, bądź nowo wyremontowanych akademików. Na campusie znajduje się również tzw. mensa – stołówka i kawiarnia oferująca dania i posiłki po studenckich cenach. Również opłaty miesięczne za czynsz w akademikach są w miarę niskie.

W pobliżu znajdują się także obiekty rekreacyjne, tj. stadion, boiska piłki nożnej, siatkowej czy koszykowej, kryta pływalnia, sala gimnastyczna, siłownia dostępne dla studentów.
Podczas pobytu na studiach w Chemnitz nauczyłam się wiele nowego, poznałam nowych ludzi z różnych stron świata, a co za tym idzie, ich kulturę, zobaczyłam i zwiedziłam wiele różnych miejsc i zebrałam mnóstwo nowych doświadczeń. Przede wszystkim mogłam rozwijać i pogłębiać swoje umiejętności językowe, nauczyć się wielu nowych rzeczy związanych z moim kierunkiem studiów i nie tylko oraz miałam możliwość poznania realiów jakie panują na uczelni zagranicznej (system edukacyjny, poziom nauczania, oferta studiów, rodzaje kierunków i zajęć dydaktycznych, organizacja uczelni itp.).

Z moim pobytem na studiach w Chemnitz wiążę wiele miłych wspomnień i radosnych chwil, i cieszę się, że miałam możliwość wyjazdu za granicę i odbycia tam semestru studiów. Jestem bogatsza o nowe przeżycia i ciekawe doświadczenia.
Z tego miejsca chciałam gorąco polecić innym studentom wzięcie udziału w programie ERASMUS, gdyż jest naprawdę warto – niczego się nie traci, a można jedynie wiele zyskać…