Relacja z pobytu na stypendium w Katholieke Hogeschool Kempen, Belgia

Stanisław Żuławski

Program studiów: Przed przyjazdem dobrze jest zapoznać się dokładnie z planem i programem studiów, ponieważ odbiega on dość znacznie od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w kraju. Zdecydowanie przeważają zajęcia praktyczne nad teorią i pisemnymi kolokwiami. Podstawą do zaliczeń są tak zwane projekty polegające na; wykonaniu biznesplanu dla realnej firmy, na prowadzeniu dokumentacji dla wirtualnej firmy, uczestnictwu w targach, wykonaniu prezentacji multimedialnych (np. zilustrowanie modelu decyzyjnego w konkretnym oprogramowaniu do obsługi przedsiębiorstwa) i wielu innych praktycznych zadaniach. Liczne są też prace pisemne (głównie z zakresu Business English,        a więc listy, raporty, memoranda), testy pisemne do jakich jesteśmy przyzwyczajeni to naprawdę rzadkość i mają marginalne znaczenie dla oceny końcowej, choć wyjątkiem są lektoraty językowe – tam jest to ok. 50% oceny ostatecznej.

Istotnym zagadnieniem jest projekt biznesowy, tzn. np. opracowanie planu eksportowego dla konkretnego przedsiębiorstwa w j. angielskim. Trwa on jeden semestr (zawsze zimowy) i zakończony jest prezentacją. Ważna w nim jest kooperacja, bowiem pracuje się w grupie, kontakt z firmą i wiele godzin spędzonych na Internecie w celu poszukiwania pożądanych materiałów. Tak naprawdę samo napisanie planu to zaledwie podsumowanie żmudnej pracy „wywiadowczej” (pisanie maili, telefony do firm).

Większość zajęć prowadzona jest w języku angielskim, kilka jednak zajęć fakultatywnych wymaga ustalenia z prowadzącym jakiejś alternatywy, jako, że bywają zajęcia prowadzone po flamandzku (dla mnie i dla koleżanki z Finlandii było to przygotowanie prezentacji po angielsku na zadany temat). Z języków obcych trzeba wybrać między francuskim                    a niemieckim. Opcjonalnie można dołączyć do pierwszego roku jeśli ktoś nie czuje się na siłach i zna w.w. języki w stopniu zupełnie podstawowym. Można zapisać się na kurs flamandzkiego, jednak wymaga to ustalenia z koordynatorem. Zajęcia odbywają się w oddalonym od Geel o ok. 50 km Turnhout, więc jest to w praktyce dość kłopotliwe i mało realne zważywszy na intensywny i nieregularny program studiów.

Wadą studiów na KHK jest właśnie ów nieregularny czas zajęć, zaletą, ich praktyczny charakter; studia przygotowują do pracy na konkretnym stanowisku, a najlepsi studenci mogą podpisać kontrakt z firmą.

Zakwaterowanie: Uczelnia zapewnia zakwaterowanie w tak zwanych „domach studenckich”.

Cena to ok. 200 E miesięcznie. Są to pokoje jednoosobowe, wspólna jest zaś kuchnia                i jadalnia w jednym, oraz łazienka. Standard jest zadawalający, jedynym zaś mankamentem są ubikacje wewnątrz pokoju za parawanem. Oczywiście zapewnione jest szybkie łącze internetowe.

Wyżywienie: Domy studenckie posiadają kuchnie więc można posiłki przygotowywać samemu. Inną opcją jest korzystanie z kantyny na uczelni (obiady w granicach 5 E, głównie frytki z dodatkami), lub lokalnych restauracji (popularne frytkownie, bary chińskie czy tureckie)

Transport: Podstawowym środkiem transportu są wszechobecne rowery. Uczelnia, w ramach kontraktu (50 E kaucji + 3,5 E za każdy tydzień użytkowania) zapewnia wypożyczenie roweru miejskiego. Korzystanie z roweru to na pewno najprostszy i najbardziej niezawodny (w zimie autobusom zdarzają się duże opóźnienia) sposób na poruszanie się o każdej porze roku (opady śniegu są sporadyczne). Można też korzystać z autobusów, czy pociągów (jeśli ktoś mieszka w innym miasteczku). Ceny biletów zaczynają się od 2 E, wiec bardziej opłacalne jest kupno karty na określoną ilość przejazdów.

Czas wolny: W ramach programu wymiany studenckiej czy praktyki organizowane są 2 lub 3 wycieczki integracyjno-kulturoznawcze. Celem jest Antwerpia, oraz, opcjonalnie Bruksela lub Brugia. Koszt programu to 100 E (transport, przewodnicy, bilety muzealne, obiad, wizyta w knajpie – wliczone). Wycieczka taka jest okazją do poznania innych studentów z wymiany (a w sezonie zimowych nie jest ich wielu).

Wyjątkowo bogata jest oferta zajęć sportowych dla studentów; w ramach studenckiej karty sportowej (10 E) możemy wybrać piłkę nożną, koszykówkę, basen, siłownie, fitness, czy boks tajski. Większość zajęć odbywa się w pobliskiej hali sportowej „Axion”.

Miasteczko Geel, mimo, że jest lokalnym ośrodkiem studenckim, nie ma w nim wielu pubów, czy klubów muzycznych. Po godzinie 11tej ulice zazwyczaj się wyludniają, wyjątkiem są organizowane cyklicznie imprezy studenckie. Z życia nocnego słynie za to oddalone o 6 km Mol, z klubowo-dyskotekową promenadą Corbiestraat.