Relacja z pobytu na stypendium w Instituto Superior De Contabilidade E Administração Do Porto, Portugalia

Karolina Wojtaczka

Podczas studiów w Porto mieszkałam w wynajętym mieszkaniu. Swoją pomoc w poszukiwaniu mieszkania zaoferował  portugalski znajomy, który był w Polsce na wymianie w 2009/2010, Andre Santos.

Moje zajęcia na uczelni odbywały się codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 08.00 do 20.00. Początkowo na uczelnię dojeżdżałam metrem, później jednak korzystałam z autobusów komunikacji miejskiej. Miałam również możliwość zakupu ulgowego biletu miesięcznego na podstawie zaświadczenia wydanego przez ISCAP. Na uczelni znajdują sie 4 stołówki. Obiady były wydawanie w czasie przerwy obiadowej między 13.00 a 14.00. Była możliwość wykupienia karty obiadowej w specjalnych automatach.

Jedną z wielu rzeczy, które mi się spodobały była przestronna biblioteka. Podzielona była na różne części;   np. pokój do pracy w grupach, czytelnia, pomieszczenie multimedialne.

Zaletą był również internet bezprzewodowy. Studenci mają możliwość korzystania z własnych laptopów po uprzednim zarejestrowaniu go w bazie danych. Na każdym piętrze była sala komputerowa gdzie można było skorzystać ze szkolnych komputerów. Uczelnia jest dostępna całą dobę dla studentów, którzy wolą uczyć się wieczorami lub nie mają ku temu warunków w domu lub akademiku.

Nie wszytskie przedmioty, które wybrałam w uczelni partnerskiej pokrywały się z tymi, które  są w programie moich studiów  w Polsce. Miałam   więc  okazję aby nabyć umiejętności z innych dziedzin. Ciekawą rzeczą, którą zaobserwowałam podczas pobytu w Porto był sposób studiowania. Nie było tam aż tak dużo nauki pamięciowej jak w naszej uczelni w Częstochowie. Więcej pracy w grupie, metodą projektów. Wymagało to umiejętności planowania w czasie, organizacji i podziału pracy oraz systematyczności i odpowiedzialności za wynik grupy.  Miałam możliwość zaobserwować podobieństwa i różnice  w sposobie studiowania między Polską a Portugalią , a dzięki temu ,że przebywałam w grupie międzynarodowej mogłam dowiedzieć się jak wyglądają studia w innych krajach europejskich.

Miałam niepowtarzalną okazję , aby doskonalić język angielski  w różnych sytuacjach życia codziennego . Język angielski był jedynym zrozumiałym dla wszystkich uczestników projektu i dla Portugalczyków narzędziem porozumiewania się. W zależności od kraju pochodzenia  słychać było różnice w wymowie i intonacji.

Miałam możliwość poznania kraju i życia jego mieszkańców. Oprócz codziennych spacerów po okolicy i spędzania czasu nad oceanem organizowaliśmy wspólnie z grupą kolegów i koleżanek wycieczki do różnych miejsc w Portugalii i nie tylko. Zwiedziliśmy m.in. Bragę , Fatimę, Aveiro ( portugalska Wenecja). Pojechaliśmy też  do Santiago de Compostella i na kilka dni do Madrytu wraz ze znajomymi z innych państw.

Jednym z miejsc  bardzo chętnie odwiedzanych  przez studentów, szczególnie w poniedziałkowe wieczory, była „Ribeira”. Stare miasto nad rzeką Douro.  Była tam  możliwość zapisania się do grupy IESN. Po nabyciu karty członkowskiej można nieodpłatnie brać udział w imprezach przez nich organizowanych, jak również w wycieczkach po niższej cenie.  Godnym polecenia miejscem  jest Vila Nova de Gaia  na lewym brzegu rzeki Douro. Znajdują się tam liczne winiarnie. Zainteresowani  mogą zwiedzić piwnice gdzie jest ono przechowywane jak również dokładnie zapoznać się z procesem powstawania tego trunku. Winiarnie oferują także darmową degustację w każdą niedzielę.

Dzięki temu, że zaprzyjaźniłam się z właścicielami wynajmowanego mieszkania miałam okazję poznać domową kuchnię portugalską , a nie tylko z perspektywy restauracji.

Pozostaję pod wrażeniem klimatu ,zabytków, krajobrazu , kultury i kuchni portugalskiej. Niesamowite wrażenie robił widok na misto nocą. Portugalia to bardzo piękny , trochę dla nas Polaków egzotyczny kraj  z bardzo miłymi ,  życzliwymi ludźmi i smaczną kuchnią.

Gdybym miała ponownie możliwość wyjazdu na studia do Portugalii albo innego kraju bez wahania skorzystałabym  .

Udział w projekcie daje   możliwość poznania  ludzi pochodzących z wielu krajów Europy i rozwijania poczucia tożsamości europejskiej. Tego typu wyjazd jest niesamowitym przeżyciem . Zupełnie inny klimat, kultura, styl życia. Mieszkańcy są raczej optymistycznie nastawieni do obcokrajowców, zawsze skorzy do pomocy i uprzejmi.