Relacja z pobytu na stypendium w Cadiz University, Hiszpania

Liliana Maja Sobolewska

Przede wszystkim chciałam zacząć tym, że wybór był bardzo celny. Cadiz to piękne, małe miasto, z dominacją kultury arabskiej, dostrzegalne w architekturze starej części.

Z Polski leciałam liniami Ryanair do Malagi, skąd wzięłam autobus spod lotniska jadący 4 godziny do Cadiz. Już w autobusie poznałam moje 4 przyszłe współlokatorki z Warszawy. Będąc jeszcze w Polsce, desperacko szukałam mieszkania bojąc się, że pojadę sama i nie będę miała gdzie mieszkać. Na Facebooku znalazłam ‘znajomego Erasmus Cadiz’ i napisałam post na tablicy że szukam mieszkania. Szukałam też na stronach z zakwaterowaniem. Odezwał się pewien chłopak na Facebooku, który twierdził że ma pełno pokoi do wynajęcia w centrum. Okazało się że faktycznie, jest pewien Pan, który oferuję pokoje na ulicy Sagasta i dwóch innych, jednak nie polecam tam pokoi gdyż nie są tanie (ok. 250-300 euro) a np. nie mają okien. Jednak dlazainteresowanych mogę podać imię i nazwisko osoby pomagającej właścicielowi nabywać nowych lokatorów ( Memo Guillermo Barranco). Będąc już w Polsce wpłaciłam kaucję, jednak po przyjeździe i po obejrzeniu mieszkania stwierdziłam że warunki są tragiczne i zrezygnowałam. Jakimś cudem odzyskałam część kaucji. Dlatego też polecam zarezerwować sobie hostel (ok. 17 euro doba) przenocować i na drugo dzień z rana iść na uczelnię, gdzie jest masa ofert pokoi/mieszkań do wynajęcia. Tam też przy tablicach można od razu poznać ludzi którzy też szukają, wymienić się telefonami i ewentualnie iść na wydział Injeneria gdzie znajduje się biuro z ofertami mieszkań które nazywa się ALOJAMIENTO. Podaję również adres i numer mieszkania w którym my mieszkałyśmy ( miejsce idealne, przy oceanie, dyskotekach, porcie i blisko uczelni): Calle Honduras 1/Bajo B. Oto numer właścicielki która ma 2 mieszkania do wynajęcia: 0034647610584.

Polecam serdecznie kursy językowe, które nie są tak drogie dla studentów UCA (alumnos – studenci). Kursy trwają ok. 3 miesiące, codziennie przez 2 godziny, można dostosować poziom i godziny, a wszystko to załatwia się w CENTRO SUPERIOR DE LENGUAS MODERNAS (http://www.uca.es/cslm/presentacion).

UCA ma wiele wydziałów, wszystkie znajdują się bardzo blisko siebie (Filologia to budynek FACULTAD FILOSOFIA Y LETRAS (http://www.uca.es/centro/1C03/). Zaraz obok tego budynku znajduje się budynek LA BOMBA gdzie należy się udać do INTERNATIONAL OFFICE w celu zarejestrowania  się i wyrobienia legitymacji uczelni UCA. Należy się tam udać z dowodem/paszportem i LEARNING AGREEMENT!!!
Na wybór zajęć jest bardzo dużo czasu, można pochodzić spokojnie około 2 tygodni  na zajęcia i zobaczyć które odpowiadają. W holu na uczelni znajduję się wielki rozkład zajęć jak również można poprosić koordynatora lub Pana w recepcji o informator z programem i spokojnie wybrać zajęcia. Wiele osób zmieniało też zajęcia w połowie, więc z tym też nie ma problemu.
Ponieważ należy zdobyć 30 punktów ECTS, wybrałam sobie jeden przedmiot więcej, gdyż bałam się że czegoś nie zaliczę, ale nie było z tym problemu.

Polecam wszelkie zajęcia z moim koordynatorem RAFAEL VELEZ, ale to też zależy od waszych zainteresowań i kierunku.

Jeżeli chodzi o miasto, polecam stare miasto (Casco Antiguo) gdyż jest piękne i tam dzieje się wszystko. Mieszkając w centrum  wszędzie jest blisko: Uczelnia, calle ANCHA ze sklepami, plaża LA CALETA gdzie kręcono film Bonda z Halle Berry, playa Santa Maria, LA PUNTA ( z wieloma dyskotekami), katedra i inne atrakcje. Nowa część jak sama nazwa mówi jest bardzo nowoczesna i piękna, lecz mimo że pokoje tam są tańsze, trzeba dojeżdżać non stop do starej części i się nie opłaca.

Cóż mogę więcej napisać, pobyt w Cadiz zaliczam do najpiękniejszego doświadczenia w moim życiu. Nie należy się długo zastanawiać tylko wybrać właśnie to miejsce tętniące życiem, które każdy wspomina miło…Jeżeli macie jakieś pytania nie wahajcie się napisać majasobol@interia.pl.
Pozdrawiam,
Maja