Relacja z pobytu na stypendium w Universita della Calabria, Włochy

Beata Witkowska

W semestrze zimowym, w roku akademickim 2009/2010 miałam możliwość i przyjemność studiowania we Włoszech jako stypendystka programu Erasmus. Universita della Calabria jest największą uczelnią w południowej części kraju, znajduje się ona w malowniczej części Kalabrii – regionu słynącego z pięknych plaż, urokliwych parków narodowych,  tętniących życiem  miejscowości i śródziemnomorskiej kuchni. Największe miasto położone najbliżej uczelni to Cosenza.

Oferta uczelni jest stosunkowo bogata zarówno, jeśli chodzi o kierunki jak i kursy językowe. Uczelnia kształci na poziomie licencjackim jak i magisterski, a wszystkie wykłady odbywają się w języku włoskim. Była to dobra okazja do polepszenia znajomości tego języka również z tego względu, że uczelnia organizuje bezpłatne kursy językowe na różnych poziomach zaawansowania. Po ukończeniu kursu, każdy student ma możliwość przystąpienia do egzaminu i otrzymania certyfikatu językowego. Wykłady opierają się głównie na prezentacjach zarówno wykładowców jak i studentów. Wykładowcy służą pomocą w każdej kwestii, organizują godziny lektorskie dla studentów i dodatkowe ćwiczenia przed sesją egzaminacyjną. Każdy student może korzystać z zasobów bibliotecznych znajdujących się na terenie uczelni. Trzeba jednak pamiętać, że przed wypożyczeniem książki należy złożyć podanie o kartę biblioteczną. Dostęp do komputera i do Internetu jest nieodpłatny i ogólnodostępny na terenie uczelni i kampusu, niestety studenci mieszkający w kampusie „Martensson” nie posiadają dostępu do Internetu w mieszkaniu. W pobliżu uczelni znajduje się centrum sportowo – rekreacyjna, gdzie każdy student ma możliwość uczestniczenia w wybranych przez siebie zajęciach. Wszystkie zajęcia są odpłatne.

Warunki mieszkaniowe są bardzo dobre. Mieszkałam w akademiku „ Martensson” tuż obok budynku w którym miałam zajęcia, całkowity koszt  to 150 euro/miesiąc. Akademik jest odnowiony i dobrze wyposażony. Wszelkie kwestie formalne należy załatwić tuż po przyjeździe w Centro Residenziale, znajdującym się na uczelni. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Włosi mieszkający w tym regionie słyną z licznych spóźnień. Jeśli chodzi o ceny w Kalabrii, region ten uchodzi za najtańszy we Włoszech. Należy jednak pamiętać, że sklepy są otwarte od 8.00 – 12.00, a po południu od 16.00 – 21.00. Na terenie uczelni znajdują się dwie stołówki. Koszt jednorazowego posiłku wynosi 3.90 euro.

Każdy ze studentów biorących udział w stypendium posiada swojego opiekuna wśród studentów włoskich, którzy zawsze służyli swoją pomocą. Jeszcze przed wyjazdem skontaktowali się ze mną i udzielili mi wszelkich porad i wskazówek . Otrzymałam też od nich numer telefonu, aby powiadomić ich o moim przyjeździe do Cosenza. Stamtąd odebrali mnie już samochodem i pomogli w zakwaterowaniu. Nie miałam też problemów z przyjazdem do Włoch. Z Krakowa przyleciałam do Rzymu ok. godz. 24.00 , a nad ranem miałam kolejny samolot do Lamezia Terme, miejscowości oddalonej o godzinę od uniwersytetu. W pobliżu lotniska znajduje się przystanek autobusowy skąd średnio co godzinę kursują autobusy do Cosenza.

Nieodłącznym elementem wyjazdów w ramach programu Erasmus jest integracja. Uczelnia organizowała liczne wycieczki i zabawy, które na długo pozostają w pamięci. Dodatkowo,  wyjazd tego typu to znakomita szansa nawiązania kontaktów, możliwość poznania różnych kultur oraz okazja do polepszenia wiadomości językowych.