Relacja z pobytu na stypendium w Universitat Rovira i Virgili, Tarragona, Hiszpania

Paula Kowalik

Podróż

Do Tarragony pojechałam autokarem. Podróż trwała około 34 godzin i oczywiście była bardzo męcząca. Z Częstochowy do Tarragony są bardzo dobre połączenia autokarowe, mianowicie 3 razy w tygodniu (wtorki, czwartki, soboty). Podróż w dwie strony kosztuje ok. 800 zł ze zniżką studencką na powrót można zarezerwować smsem w ciągu 6 miesięcy. Na Święta Bożego Narodzenia przyleciałam do Polski samolotem. Bilet zarezerwowałam jeszcze przed wyjazdem. Podróż trwała ponad 2 godziny, a bilet w 2 strony kosztował także ok. 800 zł. Można także wybrać tanie linie lotnicze (lepiej zarezerwować z dużym wyprzedzeniem, bo np. na Święta może być problem z miejscami).

Środki transportu w Hiszpanii

W Hiszpanii najczęściej podróżowałam pociągami. Jest to tani środek transportu, na który dodatkowo jest zniżka, jeśli posiada się kartę EURO<26. System kolejowy w Hiszpanii jest bardzo sprawny i podróżowanie pociągiem jest bezpieczne.

Możliwości noclegowe

Jak w każdym mieście, w Tarragonie można zatrzymać się na kilka dni w hotelu (jedna noc - ok. 15E). Studenci mogą także starać się o zakwaterowanie w akademiku lub wynająć mieszkanie (jak też zrobiłyśmy). Za mieszkanie położone ok. 15 minut pieszo od centrum płaciłyśmy za miesiąc 700E (w cztery osoby do podziału). Jest to kwota tylko za czynsz. Rachunki za wodę, gaz oraz prąd należy płacić co 2 miesiące i wynoszą ok. 150E. W znalezieniu mieszkania pomaga Uniwersytet, ale poszukać także na własną rękę (gazety, Internet, ulotki, ogłoszenia w szkole, znajomi).

Ludzie

Rówieśnicy oraz nauczyciele w Tarragonie są bardzo mili i pomocni. Można na nich liczyć w każdej sytuacji i można odnieść wrażenie, że cieszą się z powodu, iż goszczą uczniów z innych krajów. Tarragona to wielokulturowe miasto, w którym na każdym kroku można spotkać obcokrajowców.

Zajęcia

Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w różnych godzinach (dużo okienek) w klasach mieszczących około 20 studentów. Można jednak tak sobie ułożyć plan, aby zajęcia odbywały się po kolei.

Czas wolny

Puby, bary i dyskoteki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu Hiszpanów. Słowo "fiesta" można usłyszeć o każdej porze dnia i nocy. Tarragona to miasto portowe i to właśnie w porcie jest skupisko najlepszych dyskotek, np. "La Fabula", "Splash!". Najbardziej lubiłam spędzać wieczory w holenderskim klubie "Highland" w centrum miasta.