Relacja z pobytu na na stypendium w Universitat Rovira i Virgili, Tarragona, Hiszpania

Malwina Zając, Agnieszka Wieczorek

Pisząc tą recenzję chciałybyśmy się podzielić z Wami Wszystkimi naszymi niezwykle bogatymi przeżyciami po odbytym semestrze studiów w Tarragonie w ramach Programu Socrates-Erasmus. Tarragona to niezwykle urokliwe miasto znajdujące się w południowej części Katalonii, na wybrzeżu Costa Dorada w Hiszpanii. Miałyśmy okazję spędzić tam "aż" albo "tylko" pięć miesięcy, które nie sposób zapomnieć. Miesiące te można by zaliczyć do najpiękniejszego okresu naszych studiów. Piękne plaże i nadzwyczajna atmosfera tego miasta sprawiają, że jest to idealne miejsce nie tylko na wakacje. Decyzja o wyjeździe była w naszym przypadku bardzo spontaniczna, nie spodziewałyśmy się że będzie nam dane mieszkać i studiować przez tak długi okres czasu w kraju, który jedynie mógł nam się marzyć a o odwiedzeniu którego nawet byśmy sobie nie pomyślały. Tak więc ogromne słowa podziękowania kierujemy w stronę naszej Uczelni. Hiszpania już po samym przyjeździe urzekła nas swoją odmiennością, życzliwością ludzi i ich niezwykła mentalnością. To kraj, w którym studiowanie mogłoby wydawać się wręcz idealne. Gorące plaże ze złotym piaskiem, piękne zachody słońca, bogate życie nocne jak i liczne dyskoteki sprawiają, że wszystko nabiera innych kolorów. Nawet perspektywa zbliżającego się egzaminu nie potrafiłaby zepsuć humoru wiedząc, że zaledwie dwa kroki dzielą nas na przykład od szumu morza i płynących fal. Tam wszystko tętni życiem i sprawia, że aż chce się żyć. Do dzisiaj pamiętamy miesiąc styczeń, kiedy to przed zbliżającą się sesją egzaminacyjną spędzałyśmy godziny na plaży ucząc się i zapamiętując najważniejsze daty z życia królów angielskich. Wkuwanie dat mogłoby wydawać się bardzo nudne, ale wierzcie nam, widok błękitnego nieba i krystaliczny błękit morza potrafią sprawić, że student nawet w tym odkryje coś niezwykłego i fascynującego?

Studia na Uniwersytecie Rovira I Virgili bardzo wiele nas nauczyły, a przede wszystkim pozwoliły nam doświadczyć czegoś całkowicie innego, jako że studia tam różnią się w pewnym stopniu. Tam większość czasu student spędza z komputerem, który jest nieodzownym elementem studiów. Poziom studiów jest bardzo wysoki, a zdobyta tam wiedza na pewno przydaje się po powrocie do Polski. My cały czas z niej korzystamy i ciągle dzielimy się ze znajomymi naszymi wrażeniami. Wyjazd w ramach programu Sokrates- Erasmus to niepowtarzalna okazja poznania innej kultury, wspaniałych ludzi, a także nawiązania międzynarodowych kontaktów. To szansa na doskonalenie znajomości języka, otwarcie się na świat, a także niezwykła szkoła nauki tolerancji. Na takich wyjazdach spotykają się studenci z całego świata i każdy z nich wnosi coś innego, inny zwyczaj, inne zachowanie. Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to jak widzi się, że tak naprawdę nie ma żadnych podziałów i każdy traktuje drugą osobę jak brata lub siostrę. I to jest właśnie coś, co sprawia, że atmosfera wśród studentów Erasmusa jest taka niezwykła. Dużo by można pisać o tym jak bardzo nam się podobało ale chyba najlepszym dowodem na to jest fakt, że po odbytym drugim semestrze już w Polsce zdecydowałyśmy się tam wrócić ale tym razem żeby pracować. Tak bardzo nam się tęskniło za tym miejscem, że w lipcu spakowałyśmy walizki i po raz drugi, z niezwykłym optymizmem znalezienia pracy wyjechałyśmy, aby przypomnieć sobie te najwspanialsze chwile. Możnaby powiedzieć, że od wyjazdu na stypendium zaczęła się nasza przygoda z Hiszpanią, która na pewno jeszcze się nie skończyła jako że już wiemy, że kolejne wakacje znowu tam spędzimy. To miejsce ma coś niezwykłego w sobie, coś co każe nam wracać?

Podsumowywując, chciałybyśmy powiedzieć Wam żebyście nie wahali się czy pojechać na takie stypendium. Wyjazd ten na pewno będzie Wam owocował przez długie lata, a wspomnienia na długo zapiszą się Wam w pamięci. Program Socrates-Erasmus daje nam niezwykłą szansę a to czy ją wykorzystasz zależy już tylko od Ciebie.